S.K.A.T

W.P.A.T AND

Forum S.K.A.T Strona Główna -> Dla Nowych -> Komunikacja nie werbalna.
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Komunikacja nie werbalna.
PostWysłany: Sob 19:16, 04 Lut 2006
chciwy232
Administrator

 
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 58
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Broodlin





LP Rysunek Nazwa znaku Opis znaku Znaczenie znaku
1
POTWIERDZENIE Znak OK dłonią lub kilkakrotne skinienie głową na tak. Potwierdzenie przyjęcia rozkazu, zrozumienia itp.
2
ZAPRZECZENIE Wyraźne pokręcenie głowa na nie. Zaprzeczenie. Nie zgadzam się
3
STOP (HALT) Ręka zgięta w łokciu pod kątem 90o, dłoń otwarta, palce wyprostowane, złączone. Rozkaz zatrzymania w czasię marszu.
4
STÓJ (HOLD) Ręka zgięta w łokciu pod kątem 90o, dłoń zaciśnięta w pięść.
Rozkaz pozostania na miejscu. Osoba wydająca rozkaz będzie się poruszała (np. idzie na zwiad), oddział ma pozostać w miejscu i poczekać na zezwolenie ruchu.
5
WSKAZANIE KIERUNKU Dłoń zwinięta w pięść, wysunięty palec wskazujący pokazuje na kierunek. Znak towarzyszący innym znakom, wskazujący kierunek
6 WIDZĘ Dłoń jak w znaku Victory, palce wskazują oczy, następnie wskazanie kierunku. Informacja o zauważeniu ważnego obiektu. Kolejne znaki będą informowały o charakterze obserwowanego obiektu.
7
SŁYSZĘ Palec wskazujący skierować na ucho i poruszyć jak przy pukaniu się w głowę, następnie wskazać kierunek. Informacja o usłyszeniu podejrzanych dzwięków.
8

WRÓG Dłoń zwinięta w pięść, wystający kciuk skierowany w dół. Identyfikacja kontaktu jako wroga. Znak najcześciej poprzedzany znakami widzę lub słyszę i wskazaniem kierunku.

Można też zastosować wersję policyjną - cała dłoń ustawiona pionowo, palce rozsunięte, poziomy ruch wskazujący kierunek do celu.
9
PRZYJACIEL Dłoń zwinięta w pięść, wystający kciuk skierowany w górę. Identyfikacja kontaktu jako swojego.
10

NIEZNANY Dłoń zwinięta w pięść, wystający kciuk skierowany w bok.
W celu wskazania, że kontakt jest niezidentyfikowany stosuje się również połączenie znaku wróg i przyjaciel; tzn. obraca się dłonią z wysuniętym kciukiem raz pokazujac wróg raz przyjaciel. Identyfikacja kontaktu jako niezidentyfikowany.
11
CZYSTO
lub
BEZPIECZNIE Dłoń zwinięta w pięść, wystający kciuk skierowany w góre. Po przeszukaniu terenu lub wejściu do nowego pomieszczenia/obiektu potwierdzenie, że nie wykryto żadnego zagrożenia lub wszelkie zagrożenia zostały zneutralizowane.
12 GRANAT Dłoń ustawiona w miseczkę albo pajączka - palce ugięte, szeroko rozsunięte. Ruchem jak przy pukaniu się w głowę nakrywają ucho. Ostrzeżenie o zamiarze użycia granatu ogłuszającego.
13 GRANAT Dłoń ustawiona w miseczkę albo pajączka - palce ugięte, szeroko rozsunięte. Ruchem jak przy pukaniu się w głowę nakrywają usta. Ostrzeżenie o zamiarze użycia granatu bojowego (znak zaczerpnięty z instrukcji AT, prawdopodobnie chodzi o granat gazowy, ale można też użyć do granatu paintballowego).
14 DO MNIE Dłoń zacisnięta w pięść, palec wskazujący wyprostowany. Przedramię ugięte w góre zatacza kręgi. Nadany bez wskazania oznacza rozkaz zbiórki oddziału wokół dowódcy (wydającego rozkaz). Jeśli wskazano konkretną osobę dotyczy tylko jej.
15 PRZESZUKAĆ Dłoń zacisnięta w pięść, palec wskazujący wyprostowany. Przedramię ugięte w dół zatacza kręgi. Rozkaz przeszukania okolicznego terenu.
16
OSŁANIAJ Dłoń płasko, palce razem. Przedramię wykonuje nad głową ruch imitujący zadaszenie. Prośba o osłone, pilnowanie pleców itp. Przed tym znakiem można wskazać kto ma wykonać ten rozkaz. Po znaku może również nastąpić wskazanie kierunku, który należy pilnować.
Odbiór rozkazu powinien zostać potwierdzony!!!
17 PRZERWIJ Dłoń płasko, palce razem. Dłoń wykonuje ruch imitujący podcinanie gardła. Rozkaz przerwania wykonywanej w tej chwili akcji/zadania.
Znak oznacza rozwnież (z instrukcji AT) informację, że zauważono ciało. W paintballu może być wykorzystany jako wskazanie, że zauważony zawodnik został wyeliminowany z akcji i nie bierze udziału w grze.
18 SZYBKO! Dłoń zacisnięta w pięść, przedramię ugięte pod kątem 90o. Ramię wykonuje szybkie ruchy w góre i w dół. Rozkaz pośpiechu.
19 PRZERWAC OGIEN Dłoń otwarta palce razem. przedramię ugięte tak, aby dłoń znajdowała się na wysokości klatki piersiowej. Przedramię wykonuje szybkie, krótkie ruchy po kątem ok. 45o do korpusu. Natychmiastowe przerwanie ognia.
20
IDŹ / IDZIE Ruch palcami wskazującym i środkowym imitujący poruszanie nóg w czasię marszu. Rozkaz zmiany pozycji, przejścia lub informacja, że zauważony cel się porusza.
21
NIE ROZUMIEM Otwartą dłonią, z wnętrzem dłoni skierowanym na zewnatrz pukamy się w czoło. Niezrozumienie otrzymanych rozkazów/informacji. Prośba o powtórzenie sygnałów.
22 DYSTANS Palce rozsunięte pokazują odpowiednią liczbę, przedramię ugina się wykonując ruch zbliżenie i oddalenia dłoni od osoby, której pokazujemy znak. Sygnał informuje o odległości:
1 palec - odległość do 10 m
2 palce - odległość do 20 m
3 palce - odległość do 30 m
4 palce - odległość do 40 m
5 palce - odległość do 50 m
Dłoń zacisnięta w pięść - odległość powyżej 50 m
23
LICZBA Dłoń zacisnięta w pięść z wysuniętymi palcami. Liczba palców wskazuje odpowiednią liczbę. Dłoń zacisnięta w pięść oznacza powyżej 5.
24
KRYĆ SIĘ Ręka wyprostowana, odsunięta w bok od ciała lub w kierunku zespołu, Dłoń płasko. Gwałtowne ruchy ramienia w góre i w dół nakazujące schylenie się. Często stosowane w przyklęku - prowadzący też się chowa. Natychmiastowe padnięcie na ziemię i znalezienie ukrycia - prawdopodobnie w naszym kierunku zbliża się przeciwnik.
25
UWAGA! Ręka zgięta, uniesiona na wysokość głowy. Dłoń pstryka palcami - Jeśli inni widzą nadającego samo pstrykanie nie jest konieczne, wystarcza ruch je naśladujący, lecz jeśli wszyscy są odwróceni można głośno pstryknąć w celu zwrócenia uwagi. Jeśli gramy w rękawiczkach i trudno nam pstryknąć można się również posiłkować cichym gwizdnięciem lub psyknięciem - wszystko to oczywiście na tyle dyskretnie żeby słyszeli nas nasi a nie przeciwnik. Ostrzeęenie. Zwrócenie uwagi na coś ważnego - również na siebie jeśli chce się nadać ważny czy długi meldunek (również cichy)
26 AWARIA Dłoń płasko, palce razem. Dłoń wykonuje ruch imitujący podcinanie gardła. Sygnału tego można też użyć do wskazania na kłopoty z bronią, koniec kulek lub gazu, wskazując najpierw, odpowiednio, na broń, magazynek a następnie pokazując ten znak.
Mozliwe są (i to jest podstawa skuteczności języka rąk) łączenia różnych znaków.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Komunikacja nie werbalna.
Forum S.K.A.T Strona Główna -> Dla Nowych
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin